Firma ISCAREX s.r.o.SportTermínovka 2021KraličákCestování s Honzou
Hlavní strana
Doporučujeme
ISCAREX Junior teamISCAREX pohár 2020
Podporují nás
ISCAREX, s.r.o.ISCARHOLBAELEVENPardubický krajČeský běhBackground

Atletický klub ISCAREX, historie a současnost

ISCAREX Team

Na těchto stránkách najdete informace o aktivitách Atletického klubu ISCAREX Česká Třebová, z.s., termínovku a propozice závodů, kterých se pravidelně zúčastňujeme, výsledky těchto závodů a další informace. Dále zde najdete kompletní výsledky a statistiky pohárů (Iscarex cup a Český pohár v běhu do vrchu do roku 2018).

Od historie k současnosti

1995

Klub vznikl v roce 1995 pod zkratkou ČTBK (Českotřebovský běžecký klub). Název vyjadřoval místo působení - Českou Třebovou a druh činnosti. Postupně se k zakládajícím členům (Milan Čechal, Aleš Stránský) přidávali další nadšenci běhání. Počet členů byl na počátku cca 10. Předsedou se stal Aleš Stránský.

1999

Výraznou změnu do života klubu přinesla spolupráce se známým sportovním nadšencem Janem Šimůnkem a jeho firmou ISCAREX. Firma ISCAREX se stala v roce 1999 hlavním sponzorem klubu a aktivity klubu se začaly postupně rozvíjet. Klub začal používat název ISCAREX team.

Klub byl od začátku zaměřen na běhy mimo dráhu a zejména běhy do vrchu.

Kromě závodní činnosti jsme začali rozvíjet i činnost pořadatelskou. Firma Iscarex zaštítila celoroční seriál běhů Iscarex pohár. Zahrnuje všechny kategorie mládeže i dospělých a různé typy běhů – krosy, silniční běhy, běhy do vrchu i běhy na dráze. Postupně vznikl jeden z největších běžeckých pohárů v České republice, který zahrnuje na 50 závodů.

Díky Honzovi Šimůnkovi vznikly unikátní webové stránky s výsledkovým servisem, statistikami, články o závodech a fotogaleriemi ze všech akcí, kterých se účastníme. Ve statistikách je možné najít např. kompletní výsledky všech ročníků Českého poháru běhů do vrchu. Každý běžec má na těchto stránkách svojí statistiku, přehled svých výsledků, svojí fotogalerii. Obdobná sportovní databáze s tolika funkcemi a servisem pro běžce v České republice neexistuje.

2014

Transformace občanského sdružení na spolek. Klub je zapsán ve spolkovém rejstříku. Činnost klubu řídí pětičlenný výkonný výbor v čele s předsedou Alešem Stránským. Od roku 2014 se také systematicky věnujeme dětem od 6 let a mládeži a učíme je základům atletiky se zaměřením na všeobecnou atletickou průpravu. Mladí sportovci tvoří ISCAREX Junior team.

ISCAREX Junior Team

2018

Začátkem listopadu 2018 se dokončila rekonstrukce oválu českotřebovského atletického stadionu. Ovál má modrý polytanový povrch a prostory pro technické i běžecké disciplíny. Atleti z Iscarex teamu a jejich trenéři tak získali důstojné podmínky pro pravidelnou přípravu. Nový stadion umožní trenérům rozšířit dosavadní nabídku v celoroční přípravě o celou řadu disciplín, na které se doposud nebylo možno připravovat.

ISCAREX Junior Team

2019

V roce 2019 došlo zatím k poslední změně názvu klubu. Nový název je Atletický klub ISCAREX Česká Třebová, z.s. , zkráceně AK ISCAREX Česká Třebová. Chceme, aby nás veřejnost nevnímala pouze jako běžecký oddíl, ale jako atletický oddíl, který se věnuje i technickým atletickým disciplínám.

Pořadatelská činnost

Pravidelně pořádáme několik akcí.

Běh Javorkou: Jarní krosový běh v městském parku pro všechny kategorie. Hlavní závod měří 6 km a má zvlněný profil.

Běh na Kozlovský kopec: Silniční běh do vrchu se startem v České Třebové a cílem u Chaty M. Švabinského na Kozlovském kopci. Závod měří 5,2 km a má převýšení 230 m. Kategorie pouze pro dospělé.

Pekelný kilometr: seriál pěti běhů pro všechny kategorie do českotřebovské sjezdovky Peklák. Poslední závod se běží večer za umělého osvětlení. Délka závodu 1km s převýšením 150 m. Pro děti a mládež jsou tratě zkráceny.

Svinnský Iscarex kros: letní kros pro všechny kategorie ve Svinné u České Třebové na pozemcích pana Šimůnka. Součástí závodu bývá doprovodný kulturní program. Hlavním pořadatelem krosu je firma ISCAREX, s.r.o.

Kvalifikace pro ME a MS: V areálu Peklák také nepravidelně pořádáme kvalifikační závody pro určení nominace na ME a MS v běhu do vrchu stylem nahoru – dolů. Nominační závody jsme uspořádali v letech 2011, 2016 a 2017. Další kvalifikační závod uspořádáme v roce 2020.

Dolní Morava – Králický Sněžník: Až do roku 2015 jsme pořádali jeden z největších a nejobtížnějších horských běhů do vrchu u nás a významný závod i ve světovém měřítku vrchařských soutěží. Účastníci vždy kladně hodnotili skvělou organizaci, náročnou běžeckou trasu a hodnotné ceny. Délka 13 km, převýšení 963 m, juniorky a lidový běh délka 5 km a převýšení 450 m. V roce 2005 se na této trati konalo Mistrovství České republiky v běhu do vrchu, jako první mistrovství (po 20 letech), které se běželo v terénu. MČR jsme na této náročné trati uspořádali znovu v roce 2012 a 2015.

MS veteránů v běhu do vrchu: V roce 2008 jsme v lokalitě Dolní Moravy uspořádali Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu, které bylo naším nejnáročnějším, ale úspěšným počinem s dobrým hodnocením. Zúčastnilo se ho 691 běžců z 27 zemí.

Sportovní činnost

Také ve sportovní činnosti jsme dosáhli významných úspěchů. Čtyři naši závodníci (Michal Horáček, Adéla Stránská, Michaela Stránská, Filip Záveský) reprezentovali Českou republiku na MS nebo ME v běhu do vrchu. Velmi úspěšní jsou veteráni.

Do historie klubu se nejvíce zapsala Míša Stránská svými výsledky v juniorské kategorii.

Poprvé se zúčastnila světového šampionátu v běhu do vrchu v roce 2013 a obsadila 10. místo. V roce 2014 získala na světovém šampionátu v Itálii první dvě bronzové medaile – v jednotlivcích a v soutěži týmů. V roce 2015 na červencovém mistrovství Evropy na Madeiře, které se běželo stylem nahoru, získala za individuální soutěž a soutěž týmů dvě stříbrné a na zářijovém mistrovství světa ve Walesu (nahoru-dolů) v individuální soutěži stříbrnou a v týmové soutěži zlatou medaili. V roce 2016 se stala juniorskou mistryní Evropy v italském Arco (3. místo soutěž týmů) a ještě v tomtéž roce vybojovala stříbrnou medaili na MS v Sapareva Banya a zlatou v soutěži týmů. Míša se tak ziskem 10 medailí zapsala do historie evropských a světových šampionátů jako nejúspěšnější juniorská závodnice všech dob.

Adéla Stránská v roce 2016 získala bronzovou týmovou medaili v italském Arco (19. místo individuálně) a v roce 2018 stříbrnou týmovou medaili v makedonském Skopje (16. místo individuálně). V roce 2018 se stala vicemistryní světa v extrémním běhu RED BULL 400 v Bishofshofenu.

Velmi úspěšní jsou také veteráni.

Aleš Stránský získal v roce 2010 titul mistra světa v kategorii M50 v polském Korbielowě, o rok později v italské Paluzze vybojoval medaili stříbrnou.

Jindřich Král byl na šampionátech 3x stříbrný – v roce 2013 v kategorii M40 na ME v silničním běhu a MS v běhu do vrchu v Úpici a v roce 2014 na ME v běhu do vrchu v Nowe Rudě.

Martin Vacek se v roce 2014 se stal mistrem Evropy v běhu do vrchu v kategorii M45.

Lenka Dušková získala v roce 2017 bronzovou medaili na MS v běhu do vrchu v kategorii W35 v Pruském na Slovensku a v roce 2018 další bronzovou medaili ve slovinském Železniki.

Kontaktní adresa

Atletický klub ISCAREX Česká Třebová, z.s.
Kozlovská 847
560 02 Česká Třebová
IČO: 493 17 784
tel.: 724 213 134
email: ales.stransky@vda.cz

Složení výboru

Předseda:
Aleš Stránský, Ing.
ales.stransky@vda.cz

Členové výboru:
Stránská Adéla
Šimůnek Jan, ml.
Pirklová Markéta, Ing.
Horáček Michal